مشاهده هایی از باغچه کشور همسایه
الدار قاسم اف و نگار جمال

سرانجام بعد از سه سال حضور در مسابقات اروپایی یوروویژن،جمهوری آذربایجان به مقام نخست دست یافت.آذربایجان در دو دوره گذشته نیز شایسته مقام نخست بود.

شنبه شب،دوسلدورف آلمان،در روزی که ستارگان اروپا روی زمین بودند،آذربایجان درخشید و ماه مجلس شد!

بقیه را در ادامه مطلب ...


[...ادامه مطلب]
+ یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390 3:26 PM ارگون |

عکس هایی از ۱۰ می مراسم گرامیداشت هشتاد و ششمین سالگرد تولد حیدر علی اف رهبر ملی در جمهوری آذربایجان که به نام جشن گل ها(Gül bayramı) نام گذاری شده است.

حیدر علی اف فرزند علیرضا در تاریخ 10 می سال 1923 در شهر نخجوان به دنیا آمده بود. بقیه عکس ها را در ادامه مطلب ببینید.


[...ادامه مطلب]
+ یکشنبه دهم خرداد 1388 1:55 PM ارگون |

نماد بازی ها

15 ماه می در باکو بیست و پنجمین دوره مسابقات جام اروپا در زمنیه ژیمناستیک هنری برگزار شد.  در این مسابقات 186 ورزشکار از 32 کشور شرکت کردند. این مسابقات برای دومین بار به میزبانی آذربایجان برگزار می شد و پیش از این به سال ۲۰۰۵ میزبانی به باکو رسیده بود.

مسابقات از ۱۵ تا ۱۷ می برگزار و افتتاحیه این مسابقات از چند کانال جهان و شبکه Lider tv پخش شد. افتتاحیه بسیار زیبا و بر اساس ادبیات و هنر آذربایجان بود. چهار قصه کهن آذربایجان با حرکات رقص و آهنگ نمایش داده شد و در بین قصه ها یک رنگ پرچم جمهوری آذربایجان نشان داده می شد. قصه اول قصه گیزقلعه سی بود که از همه تاثیرگذارتر و زیباتر بود. نمایش به سبک مینیاتوری نشان از ریشه های فرهنگی آذربایجان با ایران کهن داشت.

"به گفته التای حسن اف معاون رییس فدراسیون ژیمناستیک اذربایجان، الکسی سنچن اف گارکردان روسی کارگردان افتتاحیه بود. به گفته وی ، سنچن اف و هیاتی عبارت از هنرمندان تاتر اپرا و باکله مراسم های افتتاحیه و پایانی این مسابقه را تدارک دیده بودند." (*)

در فاصله بین مسابقات در محوطه ورزشگاه سرپوشیده حیدر علی اف، یادگاری های مربوط به مسابقات را به فروش می رساندند. استقبال زیادی از مسابقات نشده بود و بیشتر تماشاگران برای بازی های نمایندگان آذربایجان آمده بودند. بلیت مسابقات در دو روز اول بین ۶ تا ۸ مانات  و روز سوم و آخر  ۱۰ مانات بود.  همزمانی این مسابقات با یوروویژن باعث شد توجه رسانه ای بیشتر به یوروویژن باشد و این مسابقات در سایه بماند.  در پایان تیم ملی روسیه به مقام نخست و تیم ملی آذربایجان در مکان دوم ایستاد.

*)به نقل از ترند نیوز

+ یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1388 10:23 PM ارگون |

 فتح برلین و سرباز ارتش سرخ با پرچم شوروی برفراز مجلس آلمان

پایان یک جنگ بی حاصل

۸ می ۱۹۴۵ روز سیاه و تحقیر آمیزی در تاریخ آلمان است. روز تسلیم بی قید و شرط آلمان نازی مقابل نیروهای متفقین. اما برای ارتش های پیروز و مردم خسته از جنگ روز شادی بود،روز پایان آخرین جنگ جهانی که نیمی از اروپا را به ویرانی کشید. ارتش سرخ شوروی سهم به سزایی در این پیروزی داشت. آن قدر که ارنست همینگوی پس از فتح برلین گفت: «هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»    

آذربایجان که در جنگ جهانی دوم در ترکیب اتحاد جماهیر شوروی بود،جانفشانی های برای ارتش سرخ انجام داده است که در موزه آذربایجان قسمتی به یادگارهای این جنگ اختصاص یافته است. از دوره کمونیستی هر سال در آذربایجان این روز را گرامی می دارند.

ترکش های جنگ

 متفقین جنایات زیادی در پایان جنگ مرتکب شدند،همچون بمباران درسدن که در شادی های جنگ گم شد. جنگ جهانی سرانجام در ۲ سپتامبر آن سال در اقیانوس آرام با بمباران اتمی دو شهر ژاپن توسط آمریکا به پایان رسید. این جنایت آمریکا در شادی پایان جنگ دیده نشد اما سالها بازماندگان این بمباران با عنوان پیامبران صلح به کشورهای مختلف از جمله ایران سفر کردند و چهره زشت جنگ را به همه نشان دادند.  ارتش سرخ نیز در برلین و دیگر کشورها کم جنایت نکرد و ملت آلمان چه رنج هایی را به عنوان ملت بازنده نکشید و چه عشق هایی زیر چکمه کمونیست له نشد. (شرح یکی از این عشق ها در این پست)

در کنفرانس تهران (۱۹۴۳) که در شهر ایران برگزار شد،سه فرمانده جنگ تصمیم گرفتند چهره جهان بعد از جنگ چگونه باشد! در واقع جهان را تقسیم کردند! آلمان به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد. دیگر کشورها بین دو قدرت آمریکا و شوروی تقسیم شدند. این تقسیم بندی سالها اسارت را به بلوک شرق تحمیل کرد تا در دهه ۹۰ با فروپاشی شوروی و اتحاد دو آلمان تا حدی ملت ها  آزاد شدند.

پست های مرتبط:

غلبه گونی             ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷

غلبه گونی،سالگرد پایان جنگ جهانی دوم!      ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۶

همه جنگها شدن مشمول آتش بس!                ۱۹ اردیبهشت  ۱۳۸۵

+ شنبه نوزدهم اردیبهشت 1388 12:17 PM ارگون |

یک روز پس از پنجشنبه خونین آکادمی نفت باکو، تدبیرات امنیتی شدیدی در شهر اتخاذ شده است. در همه دانشگاهها مقابل در ورودی کارت دانشجویی (طلبه بیلیتی) می خواستند و اگر نداشتی به داخل راه نمی دادند. حتی در مدارس نیز چنین کنترلی انجام گرفت که در نوع خود بی سابقه است.

در چند سوپرمارکت بزرگ، ماموری دستگاه  به دست مشتریان را هنگام ورود کنترل می کرد و این باعث اعتراض عده ای شده بود.  ورودی متروها نیز قبلا چنین کنترلی وجود داشت اما این بار شدید تر!   اموران پلیس در نقاط مهم شهر چند برابر شده بودند و برای اولین بار بعد از سالها باتوم حمل می کردند.

به نظر می رسد این حادثه باعث شده که مقامات دولت نگاهی جدی به مسئله امنیت شهر داشته باشند. پیش از این شهر چندان سیستم امنیتی جدی نداشت و جز برخورد با فحشا  پلیس در سطح شهر کنترل خاصی نداشت.این حادثه نشان داد شهر در مقابل تروریسم آسیب پذیر است. پس از این حادثه شهر دیگر امن به نظر نمی رسد و قرار است دوربین های امنیتی در نقاط مهم شهر و متروها نصب شود.

بازار شایعه داغ است،شایعاتی مانند گروگانگیری در مترو و انفجار در ایستگاههای مترو. مردم بیشتر از آن که ترسیده باشند خشمگینند. امروز مردم چند بار به پلیس اشاره کردند که حواسش به من باشد و ممکن است من تروریست باشم. در یک پاساژ آن قدر محافظ تعقیبم کرد که دلم به حالش سوخت و از پاساژ خارج شدم.

یک پسر آذربایجانی به من گفت: کاش من ایرانی بودم!  گفتم: چرا؟  گفت: چون کشور ایران برخورد جدی با تروریسم دارد. اگر ما تروریست ها را به سزای عملشان می رساندیم الان دوستانمان در خون خود نغلتیده بودند.       حق با اوست. در ایران تمام این کارهایی که امروز دولت آذربایجان اعم از کنترل ورود و خروج دانشگاهها و کنترل سطح شهر را سالهاست انجام می دهد،برای همین سالهاست کسی جرات چنین اعمالی را نداشته است. 

+ جمعه یازدهم اردیبهشت 1388 10:56 PM ارگون |

ساعت ۹:۳۰ صبح امروز یک تروریست با حمله به دانشگاه نفت آذربایجان شهر باکو  سیزده نفر را کشت و بیش از بیست نفر را زخمی کرد.

این تروریست فردا قدیراف نام دارد، اهل گرجستان و متولد ۱۹۸۰ است. با خود تفنگ ماکروف،که چهل گلوله در خود جای می دهد و دو خشاب حمل می کرده است. وارد دانشگاه نفت شده است و هر کسی را جلوی خود دیده به قتل رسانده است. چند دانشجو که قصد خلع سلاح او را داشتند نیز به قتل رسیدند. در بین کشته ها یک معلم و حتی بوفه چی دانشگاه دیده می شود.  او پس از حمله به یکی از کلاسها و به رگبار بستن آنها، خودکشی کرد!  ( به نظر تروریست ها چند نفر بودند ولی پلیس یک نفر اعلام کرد.)

او داخل یکی از کلاسها شد و دو رگبار پیاپی کرد. چند دانشجو از پنجره گریختند ولی استاد و تعداد زیادی از دانشجویان در خون غلطیدند. زخمی ها از پنجره پلیس را صدا می کردند اما نیروی پلیس وارد دانشگاه نمی شد.

صحنه تلخی بود،دانشجوی دختر که گلوله سینه اش را سوراخ کرده بود کمک می خواست اما کمکی از دست من بر نمی آمد. از زخمی صدای خرخر می آمد اما اورژانس آمادگی نداشت،گیج شده بودند. حتی  نمی دانستند زخمی ها را کجا ببرند. ما بهت زده،باکو و تروریسم؟؟!   بین زخمی ها دو نفر اهل سودان و یک نفر اهل سوریه بودند. 

 به نقل از آ.ان.اس هفت نفر از زخمی ها در بیمارستان مرکزی باکو (سماشکا) ، دو نفر در بیمارستان شماره چهار (افندی اف) و یک نفر در بیمارستان راه آهن بستری شدند. وضعیت شش نفر از زخمی ها وخیم اعلام شده است.

هیچ شاهدی جلوی دوربین حاضر نشد چیزی بگوید و انگار کسی تروریست را ندیده است. فقط چنین جملاتی را گفتند: ندیدیمش فکر کردیم بچه ها شوخی می کنند!!   من دانشگاه رسیدم دیدم رفته! (رفته؟ پس اون که مرده کیه؟) صدای تیراندازی نشنیدیم (خبرنگار ناراحت شد و گفت پس از کجا فهمیدی حمله شده؟) 

ساعت ۹:۳۰ این حرکت صورت گرفت و ساعت ۱۰:۱۱ دقیقه خبر از رادیو اعلام شد. ساعت ۱۴ تمام اطلاعات مربوط به تروریست و حتی روستای محل زندگی اش از تلویزیون آ. ان. اس اعلام شد!!   به نقل از شبکه آ.ان.اس تروریست فردی گوشه گیر و تنها بوده و در مدت اقامتش در روستا از خانه خارج نمی شده است. او بیشتر عمرش را در روسیه سپری کرده است و مانند بسیاری از گرجستانی ها دو پاسپورته است.خانواده خوشنامی هستند ،پدرش معلم و مادرش خانه دار است و در روسیه زندگی می کند،هیچ کس را در زادگاهش ندارد. یک ماه قبل از حادثه از روسیه به زادگاهش آمده بود.

در عرض چند ساعت جد و آباد تروریست را اعلام کردند،پیدا کنید غیب گوی آ.ان.اس را!!  تا به حال حرکت تروریستی دیده اید که در عرض چند ساعت تمام جزئیات زندگی اش را رسانه ای اعلام کند؟  در آذربایجان همه چیز ممکن است!

من نیم ساعت بعد در محل حادثه بودم. دانشجویان عرب وقتی گفتم: تروریست...  ناراحت شدند و گفتند نه اون دانشجو بود!   درباره هویتش پرسیدم همه صورت هایشان را برگرداندند.  نمی خواهم بگویم طرف عرب بوده ولی این دانشجویان کسی را دیده بودند که با آن که کف دانشگاه افتاده بود فرق داشت.  

 سفارت جمهوری اسلامی ایران بلافاصله با پلیس آذربایجان تماس گرفت که از اتباع ایران در بین قربانیان هست یا نه؟  

 روز سیاهی برای آذربایجان بود روزی که از خاطر مردم باکو نخواهد رفت.قطعا امنیت در باکو و مخصوصا دانشگاه ها از این به بعد جدی گرفته می شود.

آخرین خبر:سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو در ارتباط با حادثه تروریستی دانشگاه نفت آذربایجان برای دولت آذربایجان پیام همدردی فرستاد و ترور را محکوم کرد.

+ پنجشنبه دهم اردیبهشت 1388 8:47 PM ارگون |

سال کهنه میلادی رفت و شهر جامه تازه به تن کرد...امیدوارم سالی که با جنگ شروع شده پایان خوشی داشته باشد!

+ پنجشنبه دوازدهم دی 1387 1:1 PM ارگون

مدت هاست  دولت آذربایجان طرح جمع آوری تن فروشان را به اجرا گذاشته است.  در چند شبیخون به دیسکو و بارهای باکو  تن فروشان را به دختران بار مشهورند را دستگیر کرد.  دستگیر شدگان از ملیت های مختلف بودند و تلویزیون های باکو تصاویر آن ها را پخش و با آنها مصاحبه کرد. این دستگیری ها تا حد زیادی دیسکوهای باکو را به تعطیلی کشانده  و مراکز معروف فساد را در آستانه تعطیلی قرار داده است.این اقدامات با پوسترهای آذربایجان پایتخت فرهنگی اسلام همراه شده است.

حیدر علی اف رئیس جمهور فقید آذربایجان از این مراکز با نام لانه های فساد نام برده بود. سالهاست که این لانه های فساد به فعالیت مشغول است و پیش از این جز مواردی که مبارزه با ایدز بود تلاشی برای بستن این مراکز انجام نگرفته بود.کار به جایی رسیده بود که خوانندگان مشهور زن تصاویر برهنه شان به راحتی در نشریات و اینترنت منتشر می شد . حتی ستون هایی در نشریات اختصاص داده شده بود و  بی پروا از روابط با مرد می گفتند. برنامه تلویزیونی درباره استریپ تیز خواننده زنی از معروف ترین اعتراضات به وضعیت موجود از سوی روشنفکران و هنرمندان آذربایجان بود. 

دستور عمل جدیدی دولت آذربایجان داده است. کنسرت های خیابانی به مناسبت جشن سال نوی میلادی (۳۱ دسامبر) به دلیل مصادف شدن با محرم قدغن شده است و از اماکن عمومی خواسته شده است از پخش موسیقی خودداری کنند. باید دید تا چه حدی این دستور عمل جدی گرفته و اجرا می شود. تلویزیون های خصوصی آذربایجان فعلا به تبلیغات جشن و کارناوال های سال نو می پردازند.

+ سه شنبه دهم دی 1387 12:8 PM ارگون |

امروز انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان است و تعطیل رسمی شده است! 

از هفته ها پیش تابلوهایی در نقاط مهم پر رفت و آمد شهر نصب شده بود. روی این تابلوها کاندیدا ها تبلیغات خود را می چسباندند. تا هفته اول شروع تبلیغات اثری از دیگر کاندیداها نبود تا کم کم دل به دریا زدند و اعلامیه ها را چسباندند.  از کلیپ های تبلیغاتی کاندیداها اثری نبود،به گفته یکی از کارگردانان تلویزیونی کسی جرات نکرده است کلیپی برای کاندیداها بسازد!!

تا یک روز قبل از انتخابات آقای رئیس جمهوری به فعالیت های خود ادامه می دادند و افتتاح پشت افتتاح!  اما رگه های از نگرانی و تردید در اردوی علی اف ها دیده می شود. دلیلش را شاید در بلایی که سر هم سلف های دیگر آقای رئیس جمهور -در جمهوری های دیگر آمده- جستجو کرد!  

تلویزیونهای دولتی و خصوصی آذربایجان به پخش عادی برنامه هایشان می پردازند.فقط  در فواصلی اخباری از آخرین نتایج رای گیری بصورت زنده می دهند. آ.ان.اس زیر لوگو اش کلمه seçkı 2008 را نوشته است و در زیرنویس درصد های رای گیری را با ذکر منطقه می نویسد.

در کشورهای اروپای غربی معمولا یک روز یا دو روز قبل از انتخابات شناسنامه ها را به ستاد برگزاری می دهند تا هم تعداد رای دهندگان مشخص شود و هم اعلام کنند فرد رای دهنده حائز شرایط رای هست یا نه؟    اما در آذربایجان روز انتخابات مراجعه می کنند.

در ستادهای رای گیری ابتدا انگشت رای دهنده را بصورت الکترونیک اسکن می کنند تا هویتش تایید شود. هر کس باید در رایون یا منطقه خود رای بدهد،نامش را در لیست مقابل ناظر پیدا می کنند و در صورت تایید،فرد رای دهنده، در اتاقک هایی رای خود را می نویسند.  صندوق های رای گیری شفاف هستند، یعنی داخل آن دیده می شود!   ناظرهای بین المللی  حوزه های مختلف را زیر نظر دارند تا سلامت انتخابات را بررسی کنند. آنها در مقابل دوربین های تلویزیونی ظاهر می شوند و نظرشان را می گویند.

تا اینجا همه چیز بصورت خوب و پاکیزه است!

تکمیلی: آقای الهام علی اف تا اینجا با ۸۰٪ آرا رئیس جمهوری آذربایجان شدند!

+ چهارشنبه بیست و چهارم مهر 1387 2:47 PM ارگون |

در ۸ می  ۱۹۴۵ با تسلیم آلمان نازی  جنگ جهانی دوم به پایان رسید.  شوروی با ۲۷ میلیون کشته بیشترین تلفات را متحمل شد. به همین خاطر در جماهیر سابق شوروی این روز را  جشن می گیرند.در آذربایجان به این روز می گویند،غلبه گونی!   امسال در جمهوری آذربایجان تعطیلات زیادی را حذف کردند ولی این روز به عنوان روز ملی در تقویم ها نگه داشتند. نسل میانسال آذربایجان به این جنگ، جنگ میهنی می گویند. 

باکو از لحاظ استراتژیک در جنگ جهانی بسیار حائز اهمیت بود،زیرا سوخت تانک های جبهه متفقین از باکو تامین می شد، اگر به دست آلمان نازی می افتاد عملا جبهه متفقین فلج می شد!  تلاش های زیادی از طرف سرویس اطلاعاتی آلمان نازی شد تا نظر مساعد تاجران نفتی آذربایجان به خود جلب کند اما ناموفق بودند.  آذربایجانی های زیادی در راه دفاع از میهنشان  جانشان را  از دست دادند. کارگردان نامی آذربایجان نیز تصاویری را از جنایات هیتلر در خاک شوروی به تصویر کشید که به عنوان سند در دادگاه نورنبرگ به نمایش در آمد.

 بازماندگان آذربایجانی جنگ جهانی دوم مدال هایشان را به سینه زده اند و در برنامه های تلویزیونی حاضر می شوند.   می رقصند و شادی می کنند. در یکی از این برنامه ها  آیگون کازیموا  کلاه سربازان جنگ جهانی را بر سر گذاشته و  در مقابل سربازان پیر جنگ جهانی می خواند!   آنها را به روی صحنه می آورد و با آنها می رقصید. زنان و مردان مدال به سینه در چشمانشان شادی بود،نوه هایشان هم در استودیو نشسته بودند،مسلما به پدربزرگها و مادربزرگهایشان افتخار می کردند. حالا این کهنه سربازان سینه شان را جلو می دهند و با افتخار به نوه هایشان می گویند: ما فراموش نشده ایم!

پست مرتبط:

غلبه گوني،سالگرد پايان جنگ جهاني دوم    ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۶

همه جنگها شدن مشمول آتش بس!           ۱۹ ارديبهشت  ۱۳۸۵

+ جمعه بیستم اردیبهشت 1387 12:15 PM ارگون |

هر کسی که گذرش به تارگوی افتاده،دستفروشهایی که یادگاری می فروختند را دیده است. تقریبا در این چند سال اخیر گوشه ای از نماد تارگوی شده بودند.  خود من بخشی از سوغاتی هایم را از این دستفروشها می خریدم.

دو روز قبل کامیون شهرداری باکو آمد و کلیه بساط اینها را داخل کامیون ریخت. هیچ خشونتی در کار نبود،اعتراضی نشد. بهمین خاطر حدس می زنم پیش از این به آنها اخطار داده بودند!  الان هیچ اثری از دستفروشها نیست،از دیروز هم روزنامه فروشها را جمع کردند . 

 روزنامه فروشها احتمالا مانند سایر نقاط باکو صاحب کیوسک می شوند ولی دستفروشها چه می کنند؟    

پینوشت: روزنامه فروشها و دستفروشها  دو روز بعد از جمع آوری دوباره اجازه فعالیت پیدا کردند! دلیلش را من نفهمیدم!

+ یکشنبه هشتم اردیبهشت 1387 1:22 PM ارگون |

هشت مارس يا به قول آذري ها سكيز مارت، روز جهاني زن است. طبق رسمي ديرينه در جمهوري هاي تازه استقلال يافته اين روز تعطيلي عمومي  است.   در جمهوري آذربايجان پسرها براي هم دانشگاهي هاي دختر خود،نامزد و همسر خود گل و هديه مي گيرند. رسم زيبايي است،قدرشناسانه است.  

در دانشگاه پسرهاي كلاس با هم يك عروسك يا دسته گل براي دختر كلاسشان مي خرند، اگر تعداد دختر بيشتر باشد به هر كدام شاخه گلي يا  كانفتي مي دهند. البته دخترها در روز مرد، عوضش را مي دهند،خنجري براي پسرها مي خرند!!(۱)      در خيابانهاي باكو در اين روز قيمت گل بالا مي رود، زنان گل بدست  شادمان به خانه يا مراكز خريد مي روند!! 


[...ادامه مطلب]
+ شنبه هجدهم اسفند 1386 10:35 AM ارگون |

نشریه فوربیز ،شهر باکو را آلوده ترین شهر جهان معرفی کرد.  در بین ۲۵ شهر آلوده جهان،باکو به دلیل آلودگی های نفتی رتبه اول را کسب کرد!

در گزارش این نشریه آمده است:" باکو پایتخت آذربایجان است. در میان ایران ،روسیه،گرجستان و ارمنستان قرار گرفته است. ساحل دریای خزر مملو از نفتکش و دکل های نفتی است."

آلودگی های نفتی محیط زیست دریای مازندران (خزر) را تهدید می کند. متاسفانه آذربایجان تنها آلوده کننده محیط زیست بزرگ ترین دریاچه جهان نیست!   در بعضی نقاط ساحلی دکل های نفتی به طرز زشتی منظره دریاچه را خراب کرده اند. به دلیل کهنگی دکل ها و بی توجهی کارکنان،نفت زیادی هرز می رود. ظاهرا طبیعت قربانی سودجویی و طمعکاری شرکتهای مافیایی نفتی فعال باکو شده است. 

ملاک انتخاب اول باکو مشخص نیست. چون اندونزی ،هند و تایلند از لحاظ آلودگی و کثیفی در شرایط وحشتناکی قرار دارد و قاعدتا آلوده ترین باید به آنها تعلق می گرفت!

پانوشت:

من خودم اول فکر کردم،منظور کثیف ترین شهر جهان است، که درست نیست.هر چند شهر باکو از لحاظ تمیزی شهری کمی زیر خط فقر است!!  در این چند سال گذشته متاسفانه کمتر به نظافت شهری توجه داشته اند. در این باره مطلبی جداگانه به زودی می گذارم!  

# مشاهده گر مسئوليتي در قبال محتواي سايت ها و وبلاگ هاي ديگر ندارد#

#پيام هايي با مضمون توهين هاي قوميتي و مليتي منتشر نخواهد شد!#

+ دوشنبه سیزدهم اسفند 1386 7:7 PM ارگون |

امسال با شکوه ترین سال نو ی باکو بود،برنامه های بی نظیر و متنوع سال جدید رنگ تازه ای شب سال نوی میلادی آذربایجان داد.همانطور که از چتد هفته قبل تلویزیون های آذربایجان تبلیغ می کردند،قرار بود کارناوالی از تارگوی  به سمت آزادلیق میدانی  حرکت کند و طبق روال هر سال کنسرت خیابانی در آن جا برگزار شود.رستورانهای تارگوی و اطراف ساحل برنامه ویژه شب عید داشتند. قیمت حضور در این برنامه ها از ۲۰ مانات تا ۱۰۰ مانات متغیر بود.


[...ادامه مطلب]
+ سه شنبه یازدهم دی 1386 3:43 PM ارگون |

دوست خوبی در جواب من در وب سایت خود،نکاتی را ذکر کرده اند. متن را عینا اینجا می گذارم و امیدوارم همه دوستان به جای حرفهای آزار دهنده چنین عمل کنند.

۲۰ نوامبر ۲۰۰۷- تورک دونیاسی

باکی‌دا اؤگرنجیلیک ائدن ارگون‌ون یازیسینا جاواب:

سلام!
عزیز یولداشیم:
1- سنی، اینسانلیغی و دوشمنلریمی اینسان اولدوقلاری اوچون سئویرم.
2- منیم یازیلاریمدا قارا رنگلر ده اولا بیلر، آمما اوره‌گیم قارا اولا بیلمز! اوره‌گی قارا اولان و آغ یازیلار یازان تولکوصیفت یازارلاردان قورخ!
3- قارا یازیلار اوزو آغ میللتیمین قارا گونونو گؤرسه‌دیر!
4- اینصافین اولسون! باکی‌دا یاخشی ماشین سورورلر یا ایراندا؟!!
.....

متن کامل را در ادامه مطلب بخوانید.


[...ادامه مطلب]
+ چهارشنبه سی ام آبان 1386 11:9 PM ارگون |

امروز در جمهوری آذربایجان روز سوگیلی است، ولنتاین آذربایجانی!

در ۲۰ ژانویه،در روزهای استقلال آذربایجان،  دولت روسیه در هنگام خروج از جمهوری آذربایجان دست به کشتار آذربایجانی ها زد،مرد جوانی ۳۲-۳۰ ساله جزو این کشته ها بود. شش ماه بیشتر از ازدواجش نگذشته به دست نیروهای روس کشته شد،همسر جوانش طاقتش را نداشت. یکبار دست به خودکشی زد اما نجاتش دادند. پس از این خودکشی اطرافیانش مراقب بودند او باز دست به کار خطرناکی نزند. زن جوان در یک فرصت از غفلت اطرافیان استفاده کرد،همه لباس های شوهرش را جمع کرد و روی آن خوابید. زهری را نوشید و...  یک هفته شستشوی معده اش در بیمارستان  نتیجه ای نداد تا متاسفانه درگذشت. 

این روز را  ولنتاین ملی آذربایجان نامیده اند. با این وجود با استقبال آن چنانی روبرو نشده است،چون تبلیغات کمتری بر روی آن می شود.    

مطلب مرتبط:

روز سوگیلی!       شنبه دهم تیر 1385

+ شنبه نهم تیر 1386 12:25 PM ارگون |

فکر کردید فقط ایران شهرام جزایری دارد؟!   خوشبختانه همسایه شمالی ایران از این نظر کم و کسری ندارد!    فرهاد علی اف یکی از این شهرام جزایری ها ست.  گویا مدت ها وزیر بوده و حسابی از قبل آن بار خودش را بسته و...    یکی از این از کجا آورده ای ها  او را روانه زندان کرد. اما آخرین خبری که او را دوباره تیتر اول کرد. در زندان به کسی پیشنهاد داده است صد میلیون دلار می دهم تا من را از اینجا فراری بدی!!( با دلار ۹۰۰ تومان حساب کنید!).   غافل از این که آن فرد از مامورین داخل زندان است!! حالا  باز یقه اش را گرفته اند که ای بابا ما همه چیتو گرفتیم،خونه، ماشین،شرکت و...  این صد میلیون رو از کجا آورده ای؟!     

 

پست بعدی:بازی تاثیرگذار ها...

+ پنجشنبه سی و یکم خرداد 1386 1:36 PM ارگون |

روز ۲۸ می تعطیل رسمی  و  روز استقلال در جمهوری آذربایجان است.

چون تعطیلی به روز دوشنبه  افتاده بود،سه روز ما رسما تعطیل بودیم.همین بهانه ای شد تا برای گشت و گذار به مردکان و ساحل دریا برویم. عکس ها در ادامه مطلب...

 


[...ادامه مطلب]
+ پنجشنبه دهم خرداد 1386 2:42 PM ارگون |

تبليغات براي اپراتور جديد!

در آذربايجان سه اپراتور تلفن وجود دارد.اخيرا اپراتوري به نام نار (Nar)  به پا به عرصه گذاشته است. از یک ماه قبل از نوروز سطح شهر باکو جوانانی با پرچم های رنگی دیده می شدند. تبلیغات نار را در دست داشتند. 


[...ادامه مطلب]
+ جمعه چهارم خرداد 1386 1:15 PM ارگون

آزاد گادين

مجسمه آزاد گادین(زن آزاد) در بش مرتبه لر یکی از آثار به جا مانده از دوران کمونیست است. برخلاف تصور بسیاری متعلق به زن خاصی نیست. نماد اولین زنی است که به اصطلاح کشف حجاب کرده است.

چندی قبل زمزمه هایی برای برچیدن آن به گوش رسید،یکی از دلایلشان این بود این مجسمه نماد بردگی زن مسلمان است اما این مجسمه نماد بردگی نیست بلکه یادگار قسمتی از تاریخ آذربایجان است.  قصه آن را می توانید در ادامه مطلب بخوانید!


[...ادامه مطلب]
+ دوشنبه بیست و هفتم فروردین 1386 0:5 AM ارگون |

امروز در جمهوری آذربایجان به مناسبت روز زن تعطیل است!   برخلاف سال قبل امسال در آذربایجان روز هشت مارس را جزو تعطیلات رسمی حساب کردند.

در این روز در شهر باکو ،مردان به زنان هدیه می دهند.زنان فرقی ندارد چه سن و سالی داشته باشند اکثرا گل یا دسته گلی را در دستشان میبینی!  معمولا هر سال در این روز دانشجویان پسر برای همکلاسی های دختر خود هدیه می گیرند. از عروسک بگیر تا گل!  می گویند این رسم از زمان کمونیست مانده است. اگر راست باشد چندان رسم بدی هم نیست!

حکایت تلخ زنان باکویی برای وقتی دیگر بماند.وقتی زنان باکو یی به مردان ایرانی بگویند چقدر لطیف هستید،پیدا کنید مساحت مرد آذربایجانی را!   همانطور که در ایران همه مردان بد نیستند در مورد آذری ها هم صدق می کند،من کلیت جامعه را گفتم. 

+ پنجشنبه هفدهم اسفند 1385 2:43 AM ارگون |

 دیدم تو رو برای فروش گذاشتن!!

از مجموعه عکس های سال نو -تارگوی-باکو(ارگون- ۲۰۰۷ میلادی)

+ سه شنبه یکم اسفند 1385 5:12 PM ارگون |

امسال ولنتاین را در باکو گذراندم. برای کشور و فرهنگی که روزی همچون سوگیلی گونی دارند،ولنتاین بیشتر جنبه وارداتی پیدا کرده است.وقتی در تارگوی یا گنجلیک قدم می زدم زوج هایی را با شاخه گلی در دست می دیدم. گل های نرگس و رز سرخ بازاری یافته بود. گل فروشان دوره گرد از صبح ولنتاین با قیمت ۱ مانات(۱۰۰۰ تومان) شروع به فروش کردند و شب هنگام قیمت به ۶۰ گپیک(۶۰۰ تومان) رسیده بود!!   مغازه های تارگوی چندان این روز را جدی نگرفته بودند.فقط چند مغازه برچسب قلب به شیشه اش چسبانده بود و یکی از مغازه های معروف هم در دو روز ولنتاین اندیریم(تخفیف) می داد. هیچکدام از این ها شامل من نشد! 

 دوست داشتم از این روز عکس هایی را بگیرم اما ترسیدم گرفتار غیرت عاشقان گل سرخ به دست شوم و بصورت خاراشو(عالی،خوب) کتک بخورم!! مخصوصا در سرما می چسبد!

پست مرتبط:    روز سوگیلی  شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۸۵

+ چهارشنبه بیست و پنجم بهمن 1385 5:43 PM ارگون |

سر مقاله روزنامه جمهوری اسلامی را در اینجا خواندم(+).  این برای بار نخست است که مطبوعات ایران نسبت به اراضی همسایگانشان ادعا  یا نرمترش تمایل  می کنند. در طول بیست سال گذشته همواره این دولت ایران بوده که اراضی اش مورد ادعای همسایگانش بوده است.   این سر مقاله برخلاف آنچه که به نظر می رسد بازتاب وسیعی در مردم عادی باکو داشته است.  

بازگشت شهرهای آذربایجان به دامان مام میهن از آرزوهای قشری از مردم آذربایجان ایران و شوروی سابق است اما تا به حال فقط در حد حرف بوده است. این حرفها و آرزوها از روی احساس است. حتی خوشحالی قشری از جامعه از این سرمقاله زودگذر است.از نظر سیاسی و دیپلماسی هم طرحش اشتباه است.

من به عنوان یک مهمان در این کشور شخصا دوست ندارم این اتفاق بیافتد،نظر داشتن به خانه همسایه عاقبت خوشی ندارد! 

+ دوشنبه ششم آذر 1385 6:37 PM ارگون |

 Russie-moscow

               Photo by:ivan.ru

ماجرای "انگار هرگز نبوده ای! "  مربوط به یک سال قبل است.  برایم تصمیم پولاد پسر بلبل جالب بود.  روزی که مینوشتم میدانستم که امروز پولاد سفیر آذربایجان در روسیه است. دلایل این کار را حدس می زدم ولی من  مشاهده گر هستم  باید از چیزی مطمئن شوم تا بنویسم. چندی قبل روزنامه نگاری آذری مرا مطمئن کرد.  می توانستم آن را اینجا بنویسم ولی نمیخواستم دایی جان ناپلئون شوم که هر بار بگویم کار کار...

کسانی که با فروشگاههای ABC سر و کار دارند می دانند ABC متعلق به یهودی ها است. بهتر است بدانیم صاحبان اکثر شرکت های ضبط و پخش آلبوم های موسیقی آذربایجان به نوعی یهودی هستند. اقدامات پولاد  در وزارت هنر آذربایجان به مذاق آنها خوش نیامده و با اعمال نفوذ روی الهام علی اف ، پولاد از وزارت هنر کنار گذاشته شد. پولاد به  عنوان سفیر به روسیه اعزام شد تا به نوعی از او دلجویی شود.بازار سرگرمی در آذربایجان بازاری نیست که صاحبان کمپانی ها به راحتی از آن بگذرند. مسلما ماجرا به این سادگی که گفتم نیست و این یکی از دلایل این تغییر است.

دوست خوبم ساو عزیز پس میبینیم گافی در کار نیست.فقط دوست ندارم این گونه خبرها را بنویسم.خبرهایی که جزو خبرهای زرد محسوب می شوند. خوشحال میشوم باز هم برایم بنویسی. 

+ دوشنبه بیست و سوم مرداد 1385 0:2 AM ارگون |

مجسمه رشید بهبودف-قبرستان فخریه

به یکی از مغازه های ABC مراجعه کردم و آلبومی از بلبل را خواستم. دختر فروشنده گفت:نداریم به دستور وزیر فرهنگ آلبوم ها جمع آوری شده!!    پرسیدم: چرا؟    دختر فروشنده گفت:پولاد، پسر بلبل، وزیر فرهنگ آذربایجان است. او دستور داده آلبوم های پدرش را از بازار جمع کنند!!.

اشتباه!: من قبول دارم به قول مطبوعاتی ها گاف دادم! حالا اصلاحش کردم. با تشکر از دوستی که اشاره کردند.

+ دوشنبه شانزدهم مرداد 1385 9:14 PM ارگون |

 

دیروز در آذربایجان روز "سوگیلی" بود!  روز عشاق آذربایجان!   اکثر خیابان ها و مغازه ها شلوغ بود و گلی در گلفروشی ها باقی نمانده بود!

ماجرای این روز این است که گویا در قره باغ سالها قبل در چنین روزی دختر و پسری را کشته اند و چند سالیست به همین خاطر این روز را  به نام روز عشاق آذربایجان نامگذاری کرده اند!

+ شنبه دهم تیر 1385 3:48 AM ارگون |

امروز جلوی مترو ساحل آتش گرفته بود.از آنجا که تمام ساختمانها چوبی هستند خیلی زود آتش به همسایه ها سرایت کرد.از صبح تا نزدیکای عصر نزدیک به ۱۲ ساعت آتش سوزی ادامه پیدا کرد.  ظاهرا آتش سوزی مهار شده بود. اما طرفای ۳ صبح بود داشتم  با اینترنت کار میکردم که برق قطع شد.صبح بچه ها گفتند نیمه شب دوباره آتش شعله کشیده و به همین دلیل برق شهر را قطع کرده اند. حیف ساختمان نو و جدید مترو بر اثر دود آتش سوزی سیاه شده است. 
+ دوشنبه پنجم تیر 1385 8:32 AM ارگون |

دیروز نخستین بازی تیم ملی ایران مقابل مکزیک برگزار شد.

ایران  یکی از چند کشور آسیایی است که حق پخش بازی ها را در اختیار دارد.اما به دلیل توافق با پخش کننده اصلی حق پخش ماهواره ای بازی ها را ندارد. دانشجویان و ایرانی های مقیم که شبکه های ایران را از طریق اینتل ست تماشا می کنند از دیدن مسابقات محرومند چرا که شبکه سه در اینتل ست قطع شده است.

دانشجویان ایرانی اکثر به رایزنی جمهوری اسلامی ایران رفتند تا بازی ایران را با گزارش عادل فردوسی پور تماشا کنند! هر چند با باخت تیم ملی ایران تلخکام شدند!   کانال های داخلی آذربایجان هم بازی های جام جهانی را پخش می کنند. 

+ دوشنبه بیست و دوم خرداد 1385 1:52 AM ارگون |

باکو-ورودی  تارگوی

امروز ساعت ۴ بعد از ظهر در دانشگاه خصوصی خزر، کنسرت بود. این رسم دانشگاه هست که هر هفته یکی از ملیت ها کنسرتی از موسیقی ملی خودش را می گذارد.اینجا اکثریت با هندی هاست!

دانشجویان دانشگاه خزر از ملیتهای مختلفی هستند نروژی روسی سوئدی و حتی آمریکایی! به همین خاطر برنامه های تفریحی زیادی در برنامه ی دانشگاهش گنجانده است.  دانشجوهای سایر دانشگاهها در باکو تفریح خاصی ندارند جز قدم زدن در مکانهایی مثل تارگوی(یا طارگوی)!  تارگوی در زبان روسی به معنای مرکز خرید است.دلیل نامگذاری هم یه این دلیل است که اکثر فروشگاههای بزرگ و معروف در این مکان واقع شده است.قسمتی از تارگوی به دست فروشها اختصاص یافته که به فروش یادگار و زینت آلات به توریست ها مشغولند.  یکی از شعبات مک دونالد هم در تارگوی است که محبوبیت خاصی بین ایرانیان مقیم آذربایجان دارد پشت مک دونالد هم هتل پلازا قرار دارد.گویا چند سفارت خارجی در این ساختمان دفتر دارند.

+ یکشنبه سی و یکم اردیبهشت 1385 8:47 PM ارگون |